Święty Florian

(250 - 304) święty Kościoła katolickiego. Urodził się w Enns w 250 r. Jego życie przypadło na okres prześladowań chrześcijan. W młodym wieku został powołany do armi cesarza rzymskiego - Dioklecjana (284 - 305). W roku 304 ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, za co został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 r. poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki Enns (ówczesnej Anizy), na terenie dzisiejszej Austrii. Ciało Floriana odnalazła wodowa Waleria. Nad jego grobem z czasem wybudowanokościół i klasztor ojców Benedyktynów, a później klasztor Kanoników luterańskich wg. reguły św. Augustyna. W roku 1184 Idzi, biskup Modeny, na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, sprowadził relikwie św. Floriana do Krakowa.

PICT0097 [640x480].JPG

W dzielnicy Krakowa - Kleparz, znajduje się kościół pw. św. Floriana, fundacji biskupakrakowskiego Gedki, gdzie według legendy zatrzymały sie konie wiozące relikwie świętego na Wawel.Konie tak długo nie chciały się ruszyć z miejsca, az zdecydowano o wybudowaniu świątyni.

Św. Florian jest opiekunem wykonawców zawodów wiążących sie z ogniem: strazaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju rzymskiego oficera, z naczyniem z wodą do gaszenia ognia, lub wprost gaszącego pożar. Obecnie relikwie Świętego Floriana znajdują się w Warszawie i Chorzowie.

żródło: Wikipedia

Licznik odwiedzin :Internetowe liczniki